הקדמה

רבים מאיתנו נתקלים בתופעה הזו: אנו יושבים במכונית במושב הקדמי ליד הנהג, וכשהוא בולם, הרגל שלנו מתרוממת ולוחצת על הדוושה שאינה קיימת. ברגע הזה הייתם במצב היפנוזה. האם נוכל להעזר בהיפנוזה כטיפול? טיפול בהיפנוזה בוחנת ומעצימה תופעות מסוג זה, מביאה את המטופלים בה לשיפור מצבם ולטיפול ופתרון בבעיותיהם בזמן קצר.

מהי היפנוזה ?

היפנוזה היא כלי טיפולי רב-עצמה לטיפול במגוון בעיות רפואיות ונפשיות. מטפל בהיפנוזה מכוון לסילוק תסמיני הבעיה הרפואית או הנפשית, וכן להתבוננות פנימה אל מקור הבעיה

מטרת השימוש בטכניקה של היפנוזה היא הכרת עולמו הפנימי של האדם המטופל ולבחון היכן הוא לא פועל בצורה חיונית. בניגוד למוצג בכל הסרטים מתעשיית הסרטים, היפנוזה אינה מצב של שינה או חוסר הכרה. ההיפך הוא הנכון, האדם המטופל הנמצא במצב היפנוזה, למעשה מודע וחש בכל המתרחש סביבו באופן מחשבתי, באופן רגשי וגופני. במהלך טיפול בהיפנוזה אתה שומע, אתה גם מקשיב למטפל ואף מגיב לשאלות או הדרכת המטפל בהיפנוזה, וכך בזמן הטיפול, יכולת הריכוז של המטופל ויכולת הפניית הקשב גבוהות בהרבה ביחס למצב תודעה רגיל מאחר והיא מופנת פנימה.

איך זה עובד ?

היפנוזה, או היפנוזה רפואית, היא תהליך ומצב של ריכוז פנימי בתחושות, ברגשות ובמחשבות של יכולת המטופל/ת להתחבר למאגרים ומשאבים נפשיים וגופניים לא מודעים. במצב היפנוטי, ניתן להעביר לאדם סוגסטיה (השאה=השפעה), העשויה לשפר את מצבו הנוכחי שבעקבותיו הגיע לטיפול. זהו רעיון המתקבל על-ידי המטופל/ת לא מתוך שכנוע אינטלקטואלי, אלא, תוך עקיפת תהליכי בקרה אינטלקטואליים. בזמן הטיפול בהיפנוזה, היפנוזה רפואית, המטופל עשוי לראות תמונות, צבעים, צורות וכל מה שאינו מילולי ואינו אינטלקטואלי. זהו מצב הדומה לחלום, אך בניגוד לאדם הישן בלילה וחולם - במהלך הטיפול בהיפנוזה, או היפנוזה רפואית, המטופל אינו ישן.

האם יש סיכון הכרוך בטיפול בהיפנוזה ?

בטיפול בהיפנוזה, לא ניתן "להביא", "להכריח" או "לשכנע" את המטופל למעשים והתנהגויות הנוגדים את המוסר, האתיקה או עקרונות החיים שלו. אין ההיפנוזה מנוגדת ליושר האישי של המטופל והיא פועלת על-פי נורמות חיים המקובלות על-ידי המטופל. הטיפול איננו כולל שימוש בתרופות או כל אמצעי אחר. הטיפול בהיפנוזה נעשה בקליניקה, באווירה רגועה ונינוחה ובמרחב נעים ושלו.

על היפנוזה ופסיכותרפיה עם אבי בטלהיים

מי יכול להיות מטפל בהיפנוזה?

טיפול בהיפנוזה, אינו מסוכן ואין בה שום דבר מסוכן, בתנאי שהטיפול בהיפנוזה נעשה על-ידי מטפל בהיפנוזה בעל רשיון לטיפול בהיפנוזה ברשיון של משרד הבריאות. התעודה הניתנת לטיפול בהיפנוזה נקראת בשם: "הרשאה להיפנוט". זוהי תעודה המרשה לטפל בהיפנוזה בדומה לרשיון משרד הבריאות לעסוק ברפואה או בפסיכולוגיה. אין לבצע טיפול בהיפנוזה על-ידי מי אין לו תעודה של "הרשאה להיפנוט"

יתרונות הטיפול בהיפנוזה

לטיפול בהיפנוזה, יתרונות רבים: חיזוק תהליך שינוי אצל המטופל/ת; שימוש ביכולות בלתי מודעות ושהמטופל/ת לא הסתייעו בהם קודם לכן; שימוש בדמיון ככלי מרפא; טיפול בבעיות המטופל בזמן קצר.

מיתוסים על היפנוזה ?

טיפול בהיפנוזה הוא אינו מצב של שינה - האדם המטופל בהיפנוזה, מודע וחש את כל המתרחש באופן מחשבתי, רגשי וגופני בזמן הטיפול בהיפנוזה. הוא שומע, מקשיב ומגיב. טיפול בהיפנוזה גם אינו מצב של חוסר הכרה. האדם בטיפול בהיפנוזה, מצוי בהכרה מלאה, יודע ומרגיש, וערנותו הפנימית (הפניית הקשב כלפי פנים) אף רבה יותר מערנותו הפנימית בחיי היומיום.

תחומי הטיפול בהיפנוזה המטופלים בקליניקה

כאב כרוני
טיפול בכאב ממקור גופני הוא כאב הנובע מלחץ וסטרס. צוואר, כתפיים, גב, גפיים תחתונות וכו', כאבי-פרקים ופיברומיאלגיה, כאבי שרירים-שלד לאחר תאונות וחבלות.

רפואה פנימית
טיפול במצבים נפשיים לאחר התקף לב, צינתור וניתוחי מעקפים, יתר-לחץ-דם, כאבים בחזה עם ובלי רקע קרדיאלי, מחלות אוטואימוניות.

אלרגולוגיה
טיפול באלרגיות, טיפול באסטמה.

דרמטולוגיה
טיפול ביבלות (וורוקות), אטופיק דרמטיטיס, הקרחה על רקע נפשי.

גסטרואנטרולוגיה
כוליטיס כיבית, קרוהן, IBS ,Reflux, מחלות פונקציונאליות של מערכת העיכול.

אורולוגיה
טיפול בהרטבת לילה אצל ילדים.

אונקולוגיה
טיפולים בתופעות לוואי של כימוטרפיה, כגון: בחילות והקאות ונשירת שיער.

חרדות, בעיות נפשיות
טיפול בחרדות, מתחים, פחדים: פחד קהל, פחד טיסה, פחד ממעליות, פחד מנהיגה ופחדים ספציפיים אחרים, הפרעות שינה.

בעיות בתיפקוד המיני
טיפול בבעיות זיקפה אצל גברים על רקע נפשי.

בעיות פוריות
טיפול בבעיות פוריות אצל נשים על רקע נפשי או על רקע לא ברור.

הרגלים
טיפול בהשמנת יתר; לפני ולאחרי ניתוח קיצור קיבה (טבעת או שרוול); הפסקת עישון, הפסקת כסיסת ציפורניים; הפסקת תלישת שיער.

סומטיזציה
טיפול בביטויים וסימפטומים גופניים שונים על רקע נפשי.

הפסיכולוגיה של הופעה בפני קהל
מוסיקאים, שחקנים, מרצים, וכל מי "שעומד על במה" - טיפול בחרדת-במה, פחד-קהל, טיפול בבעיות של דימוי עצמי, בטחון עצמי ומוטיבציה, טיפול בבעיות של שחיקה בעבודה של מי שמופיע על במה וכל העומד בפני קהל.

טיפול בהיפנוזה והיפוכונדריה. שיחה עם פרופ' קרסו


שלבי הטיפול בהיפנוזה, היפנוזה רפואית

טיפול בהיפנוזה נעשה בדרך כלל בארבעה שלבים: השלב הראשון, שלב הראיון המקדים, שבו המטפל בהיפנוזה, מכיר את המטופל על כל ההיבטים הקשורים לבעייתו הרפואית ו/או הנפשית. בשלב זה המטפל גם מסביר על היפנוזה, ובודק את אמונותיו של המטופל ביחס להיפנוזה ומספק מידע מהימן ואחראי על טיפול בהיפנוזה. בשלב השני, שלב שבו המטפל בהיפנוזה, מסייע למטופל להיכנס למצב היפנוטי (טראנס היפנוטי), בשיטות היפנוטיות שונות. המטפל בהיפנוזה, גם מעמיק את המצב ההיפנוטי של המטופל כדי לעבור לשלב השלישי, שלב הטיפול עצמו בהתאם לבעיה של המטופל. השלב הרביעי בתהליך הטיפול בהיפנוזה, נקרא דה-היפנוטיזציה, שלב שבו המטפל מוציא את המטופל מהטראנס ההיפנוטי ומחזיר אותו לעירנות הרגילה של חיי היומיום.

אורך הטיפול בהיפנוזה

אורך הטיפול בהיפנוזה, יכול במקרים רבים להיות משולב כחלק מוגדר היטב בתוך מהלך טיפולי ארוך יותר. כמו כן, אפשר לשקול שילוב של טיפול בהיפנוזה, כאשר הטיפול הרפואי והנפשי "תקוע" ויש תחושה הן אצל המטופל והן אצל המטפל כי אפשר בהיפנוזה, להשיג תוצאות טובות יותר. השימוש בהיפנוזה, הפך זה מכבר לאמצעי טיפולי סטנדרטי הן בפסיכותרפיה והן ברפואה עם מחקר מדעי מבוסס ראיות.